Mi várható 2024-ben?
A világgazdaság 2024-es kilátásai alapján érdekes kihívásokkal néz szembe az ingatlanpiac. Molnár Kristóf, az Openhouse alapító tulajdonosa szerint a pozitív gazdasági előrejelzések és kormányzati intézkedések új lendületet hozhatnak az ingatlan- és hitelpiacra.
Kristóf véleménye szerint az ingatlanpiac 20-30, a hitelpiac pedig 30-40 százalékos növekedésre számíthat, javítva ezzel a főbb mutatószámokat. Az erősödő piaci folyamatoknak pozitív hatása lehet az árakra is, ahol éves szinten 5-10 százalékos emelkedést prognosztizálnak.
Kristóf hangsúlyozza, hogy a bőséges ingatlankínálat és a kedvezőbb hitelfelvételi lehetőségek ösztönző hatással lehetnek a vevői oldalon. A tavalyi bizonytalan vevői attitűd után, idén gyorsabb döntésekre lehet számítani, amit az otthonteremtési támogatások és a kedvezőbb hitelfelvételi lehetőségek tesznek lehetővé az otthonteremtési szándékkal vásárlóknál.
Kristóf szerint a 2023-as év gyenge teljesítménye után 2024-ben jelentős erősödés várható a tranzakciószámok terén.
Az otthonteremtési és befektetési célú ingatlanvásárlók számának növekedése, valamint a befektetői vásárlások erősödése is lendületet ad a piacnak. Az erős kereslet visszahozhatja a lendületet az ingatlanpiacon, és a stagnálás után újra emelkedő pályára léphetnek az árak Magyarországon.
A vevői oldal számára kedvező hír, hogy a tavalyi gyengébb ingatlanpiacnak köszönhetően erős ingatlankínálat várja idén az érdeklődőket, így a vevőknek érdemes lehet hamarabb dönteni a gyorsan változó kínálat miatt.
A vevői és befektetői oldal erősödése mellett a hitellel vásárlók arányának visszaesése is tapasztalható volt 2023-ban, azonban a kedvező hitelkonstrukciók és támogatások hatására 2024-ben a piac 750-850 milliárd forintos aktív volumenre számíthat. Molnár Kristóf szerint a pénzügyi szakemberhez fordulók száma is növekedhet az összetett részletszabályok ismeretének hiányában, így a pénzügyi közvetítők fontos szerepet játszhatnak a piac dinamizálásában.